вторник, 12 февраля 2013 г.

горошине семенівський район полтавська область

Коли ж цй агресивнй мпер почав реально загрожувати нший «пдкорювач ґвропи», знову згадали про козакв «малоросв», як люблять волю й умють воювати. Та, як  завжди траплялося за умов нашо бездержавност, використали укранцв лише як гарматне м ясо. Бо ж добровльно записувалися вони у згадане ополчення зовсм не тому, що обожнювали мператора й волли ще глибше впрягтися в ярмо «русского мра». Тод, влтку 1812 року, спочатку цар Олександр ¶, а потм  малоросйський генерал губернатор Якв Лобанов Ростовський пообцяли доврливим укранцям фактичне вдновлення хнього козацького вйська, звльнення вд осоружних рекрутських наборв, повернення до «вковчних традицй козацтва» тощо. Не кажучи вже про селян крпакв, як сподвалися у вйську «дослужитися» до звльнення з крпацтва.

Та про яке «Отчество» йшлося? Невже про те, яке фактично позбавило козакв  всх укранцв хньо справжньо Батьквщини? Бо ж саме наприкнц ХV¶¶¶ початку Х¶Х столть царат «добив» рештки укрансько автоном, перетворивши козацьку державу Гетьманщину на звичайну провнцю Росйсько мпер. Саме тод «стовпи самодержавства», серед яких було чимало «землячкв» етнчних укранцв, вихдцв з Полтавщини, лквдували полковий устрй, козацьк вольност та привле, вдновили крпацтво та рекрутську повиннсть з довчною, а потм 20 25 рчною солдатчиною в держав, яка постйно воювала...

Однак за блискуче виконане завдання з формування полку, який збрали ранше встановленого термну й повнстю забезпечили «дефцитним» тод командним складом, ¶вану Котляревському «пожалували» солдну винагороду й чергове звання майора. Все це спонукало найзатятших мсцевих укранофобв напередодн чергового ювлею «слави русского оружя» зарахувати зачинателя ново укрансько лтератури ледь не до першопрохдцв «русского мра» на Полтавщин. Як, власне, й усх землякв ополченцв, котр 200 рокв тому нбито в несамовитм «патротчском порив» кинулися захищати «Отчство» й улюбленого царя батюшку...

За «Отчество». Але яке?

Козаки полтавського краю записувалися у згадан полки, за свдченнями ¶вана Котляревського, «з задоволенням, охоче  без найменшого суму». Не надто наркали на долю й хн «цивльн» побратими, котр залишалися вдома та змушен були звалити на власн плеч тягар грошових, продовольчих  майнових витрат на утримання тих таки ополченцв. Останн виявили неабияку вйськову доблесть пд час контрнаступу росйсько арм. До реч, автор «Енеди» хоробрий вон  вправний офцер пд час минулих походв цього разу вдмовився очолити «свй» полк, зславшись на необхднсть бути в Полтав бля старо матер.

А що, власне, святкували? 200 рокв тому автор «Енеди», вдставний штабс каптан росйсько арм ¶ван Котляревський, справд прихав з рдно Полтави у мстечко Горошин тодшнього Хорольського повту, щоб сформувати там один з козацьких полкв для участ в франко росйськй вйн, яку мперськ сторики пафосно назвуть Втчизняною. Так полки створювалися у колишнй Гетьманщин, а на той час уже Малорос, себто Полтавськй  Чернгвськй губернях, згдно з оприлюдненим у липнi 1812 року манфестом царя Олександра ¶ «О сборе внутри государства новых сил» для борн з вйськом Наполеона Бонапарта. Йшлося про залучення вйськових резервв у вигляд земського (селянського)  козацького ополчень, стягнутих з вс мпер.

За велнням його царсько величност

Днями в сел Горошине Семенвського району вдбулося «святкування 200 рччя формування ¶ваном Котляревським 5 го кнного козачого полку». Принаймн саме так означили це дйство за участю голв облдержадмнстрац та облради речники тамтешньо районно влади й обласно органзац Парт регонв. Хоча насправд воно бльше нагадувало передвиборчий агтпроп «регоналв» з «вкрапленнями» виступв самодяльних  професйних артиств, а також ряджених козакв на конях. Не лише тому, що вдбувалося пд прапорами владно парт. У перервах мж розповдями про нечуване «покращення життя вже сьогодн» пд проводом «кервно  спрямовуючо» полтсили, славослв я на адресу Президента  його вкопомних «соцальних нцатив» кервники област та району вручали дтям  дорослим подарунки у пакетах з логотипами «улюблено» парт, а хн пдручн роздавали виборч агтки з «регонального» намету.

Василь НЕ·ЖМАК   

Влада гучно вдсвяткувала 200 рччя формування ¶ваном Котляревським козацького полку, але урокв стор так  не вивчила

«Енеда» навиворт

нацонал-демократ

лберал-демократ

  До яко з деологчних течй ви себе вдносите?

Номер 128 за 31.08.2012

Украна Молода :.: Видання | «Енеда» навиворт

Комментариев нет:

Отправить комментарий